Výsadba bambusov do nádob.

   V poslednej dobe narastá záujem pestovať bambusy v rôznych nádobách, hlavne na balkónoch, terasách ale aj na verejných priestranstvách. Treba si však uvedomiť, že bambus je viacročná stále zelená rastlina, ktorá sa nám každým rokom rozrastá do šírky , aj do výšky. Okrem toho má vysoký nárok na vodu a živiny. Tento fakt musíme zohľadniť pri výbere nádoby. Mala by byť dostatočne veľká, minimálne 60x60x60 cm podľa druhu bambusu a predpokladaného času pestovania bez presádzania. Musí byť aj dostatočne ťažká a stabilná, aby sa pri vetre neprevrátila. Materiál, z ktorej je vyrobená môže byť rôzny. Od keramiky, plastu, kovu, až po drevo. Pri krehkých materiáloch, ako je keramika, je vhodné do tejto vložiť pestovateľskú nádobu z plastu, ktorá je o niečo menšia ako je vonkajšia, nakoľko koreňový systém sa rozpína a mohol by nádobu roztrhnúť. Najdôležitejšie je ale prezimovanie takto pestovanej rastliny. Tým, že bambus je stále zelená rastlina, má potrebu vlahy po celý rok. Ak však v zime koreňový systém zmrzne, rastlina nevie prijímať vodu a následne vysychá.

   

Preto používame tepelnú izoláciu z 5 cm polystyrénu, ktorý je po celom obvode, aj zo spodnej časti. Aby korene do tejto vrstvy neprerástli, dávame po obvode HDPE fóliu. Do spodnej časti nádoby dáme drenáž, následne geotextíliu, aby sa nepomiešal substrát s drenážnou vrstvou. Samotný substrát musí byť výživný, nie príliš ľahký, aby udržal vlahu, ale priepustný. Po vysadení rastliny dosypeme ešte asi 10 cm mulčovacej kôry, ktorá okrem estetickej stránky slúži ako tepelná izolácia z vrchu.

Okrem klasických nádob, môžeme bambus pestovať aj vo vstavaných záhonoch na, alebo pri budovách.

   

Postup výsadby je totožný. V každom prípade je dôležité zabezpečiť odtok prebytočnej vody, inak hrozí odhnívanie koreňovej sústavy. Počas pestovania nezabúdame na pravidelné prihnojovanie, hlavne v jarnom období, kedy bambus vytvára najviac hmoty. Pravidelná zálievka je samozrejmosťou. Polievame podľa potreby. Viac v letných horúčavách, menej za chladného počasia. V zime polievame tiež v čase keď nie sú silné mrazy.

Postup výsadby je aj na priloženej videosnímke:

Späť