Živé ploty z bambusov.

   Bambus ako stále zelená rastlina je okrem spestrenia výsadieb v okrasných záhradách, vhodná aj na výsadbu živých plotov. Živé ploty z tejto rastliny môžu byť tak, ako aj pri iných druhoch buď voľne rastúce, alebo tvarované. Na výsadbu sú vhodné výbežkaté druhy, ale aj druhy trsovité. Hlavným kritériom je, aby bol porast hustý, kompaktný a nepriehľadný. Druhy bambusov si vyberáme potom podľa požadovanej výšky živého plotu, farebnosti stebiel, veľkosti a tvaru listov a nároku na stanovište. Výbežkaté druhy väčšinou používame na výsadbu stredne vysokých a vysokých živých plotov, tu je ale podmienka ohraničiť záhon bariérou proti rozrastaniu. Výhodou je, ale potreba menšieho počtu rastlín. Podľa šírky záhonu (min. 70 cm) a druhu stačí na 3 – 4 m jedna rastlina.(obrázok č.1) Tieto sa behom 2 – 3 rokov rozrastú tak, že vyplnia celý priestor (obrázok č.2,3).


Na nízke živé ploty (do 3-4 m) môžeme použiť trsovité druhy bambusov z rodu Fargesia.


Fargesia rufa
ako živý plot tesne po vysadbe
 
 Fargesia rufa

Prvý rok po výsadbe

Fargesia rufa

Druhý rok po výsadbe

Fargesia rufa piatym rokom po výsadbe,
výška 2 metre

U týchto nie je nutné dávať zábranu proti rozrastaniu., ale zas je tu väčšia potreba rastlín. (jedna rastlina na 0.7 – 1.0 m) Tieto druhy nevytvárajú výbežky do ďalekého okolia, ale trs sa aj tak každým rokom zväčšuje.(obrázok č.4) Keď začnú nové výhonky na jar vyrastať tam, kde to už vhodné nie je (obrázok č.5), tak ich jednoducho odrežeme, pokosíme, alebo motyčkou zoškrabneme. Pri ich výške okolo 10cm sú veľmi krehké a nie je problém ich odstrániť. Po období rastu, čo je v priebehu apríla až mája, už do ďalšieho roku nové nenarastú. V lete, keď nové výhonky dorastú do konečnej výšky (obrázok č.6,7), tieto zrežeme do požadovaného tvaru a veľkosti.

Pri pestovaní nezabúdame tak, ako aj pri iných druhoch na pravidelnú zálievku a prihnojovanie. Hnojíme prevažne na jar, keď vyrastajú nové výhonky, vtedy je potreba živín najväčšia. Používame hnojivá na trávnik „jar“ s prevahou dusíka. Hnojivo aplikujeme radšej častejšie a v malých dávkach, aby nedošlo k popáleniu koreňovej sústavy. Koncom leta, po ukončení rastu, ešte prihnojíme trávnikovým hnojivom „jeseň“ s prevahou draslíka, aby rastliny riadne vyzreli a neboli náchylné k omrznutiu. Koncom septembra už neprihnojujeme, udržujeme rastliny len v primerane vlhkom prostredí. Živý plot z bambusu je atraktívny, nevšedný, pomerne rýchlo dorastajúci, ktorý si zaslúži svoje miesto v každej záhrade.

Príklady rôznych živých plotov z bambusv:


     
     
       
       
       
   

Späť